NCP1027P065G | |
|---|---|
DigiKey Part Number | NCP1027P065GOS-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP1027P065G |
Description | IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP |
Customer Reference | |
Detailed Description | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-PDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCP1027P065G Models |
Category | Duty Cycle 80% |
Manufacturer onsemi | Frequency - Switching 65kHz |
Packaging Tube | Power (Watts) 25 W |
Part Status Obsolete | Fault Protection Over Power, Over Voltage, Short Circuit |
Output Isolation Isolated | Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ) |
Internal Switch(s) Yes | Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
Voltage - Breakdown 700V | Supplier Device Package 7-PDIP |
Topology Flyback | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Start Up 8.5 V | Base Product Number |
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 7.2V ~ 10V |