NCL30076AADR2G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCL30076AADR2G |
Description | IC LED DRVR CTRL PWM 800MA 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 800mA 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output / Channel 800mA |
Manufacturer onsemi | Dimming Analog, PWM |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications LED Lighting |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Type DC DC Controller | Mounting Type Surface Mount |
Topology Step-Down (Buck) | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Internal Switch(s) No | Supplier Device Package 8-SOIC |
Number of Outputs 1 | Base Product Number |
Voltage - Supply (Max) 30V |