MMBD1201
DigiKey Part Number
MMBD1201TR-ND - Tape & Reel (TR)
MMBD1201CT-ND - Cut Tape (CT)
MMBD1201DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBD1201
Description
DIODE STANDARD 100V 200MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 200mA Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMBD1201 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
4 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 50 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 200 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed