MC78L18ACPG
DigiKey Part Number
MC78L18ACPGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78L18ACPG
Description
IC REG LINEAR 18V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
EDA/CAD Models
MC78L18ACPG Models
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Bulk
PSRR
48dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V