MC78L12ACPRMG | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MC78L12ACPRMGOSCT-ND - Cut Tape (CT) MC78L12ACPRMGOSTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MC78L12ACPRMG |
Description | IC REG LINEAR 12V 100MA TO92 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MC78L12ACPRMG Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | PSRR 42dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature 0°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Through Hole |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-226-3, TO-92-3 Long Body, Formed Leads |
Voltage - Input (Max) 35V | Supplier Device Package TO-92 (TO-226) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Base Product Number |