LP2950CDT-3.3RKG
DigiKey Part Number
LP2950CDT-3.3RKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP2950CDT-3.3RKGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
LP2950CDT-3.3RKGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2950CDT-3.3RKG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA DPAK
EDA/CAD Models
LP2950CDT-3.3RKG Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
12 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA