FQD19N10LTM
DigiKey Part Number
FQD19N10LTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
FQD19N10LTMCT-ND - Cut Tape (CT)
FQD19N10LTMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQD19N10LTM
Description
MOSFET N-CH 100V 15.6A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 15.6A (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
870 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 7.8A, 10V