FDD10AN06A0
DigiKey Part Number
FDD10AN06A0TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDD10AN06A0CT-ND - Cut Tape (CT)
FDD10AN06A0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDD10AN06A0
Description
MOSFET N-CH 60V 11A/50A TO252AA
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 11A (Ta), 50A (Tc) 135W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDD10AN06A0 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1840 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
135W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 50A, 10V