FDBL0630N150
DigiKey Part Number
FDBL0630N150TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDBL0630N150CT-ND - Cut Tape (CT)
FDBL0630N150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDBL0630N150
Description
MOSFET N-CH 150V 169A 8HPSOF
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 169A (Tc) 500W (Tj) Surface Mount 8-HPSOF
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
90 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5805 pF @ 75 V
Power Dissipation (Max)
500W (Tj)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
8-HPSOF
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.3mOhm @ 80A, 10V