FDB15N50
DigiKey Part Number
FDB15N50TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDB15N50CT-ND - Cut Tape (CT)
FDB15N50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDB15N50
Description
MOSFET N-CH 500V 15A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 15A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDB15N50 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1850 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 7.5A, 10V