BZX84C3V9LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 202
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 5,240
Datasheet
Zener Diode 3.9 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C3V9LT1G
DigiKey Part Number
BZX84C3V9LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C3V9LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C3V9LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V9LT1G
Description
DIODE ZENER 3.9V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW