BAS40P2T5G
DigiKey Part Number
488-BAS40P2T5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-BAS40P2T5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-BAS40P2T5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40P2T5G
Description
DIODE SCHOTTKY SOD923
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V Surface Mount SOD-923
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 25 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SOD-923
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA