AFGHL50T65SQDC
DigiKey Part Number
5556-AFGHL50T65SQDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGHL50T65SQDC
Description
IGBT FIELD STOP 650V 100A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 650 V 100 A 238 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
94 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
17.6ns/94.4ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 12.5A, 4.7Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 50A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
238 W