AFGHL40T65SPD
DigiKey Part Number
AFGHL40T65SPDOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGHL40T65SPD
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 267 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AFGHL40T65SPD Models
Category
Gate Charge
36 nC
Manufacturer
onsemi
Td (on/off) @ 25°C
18ns/35ns
Test Condition
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
267 W