AFGHL40T120RWD
DigiKey Part Number
488-AFGHL40T120RWD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGHL40T120RWD
Description
IGBT FIELD STOP 1200V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 80 A 652 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
170 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
55.2ns/241ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 40A, 4.7Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
185 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Grade
Automotive
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Qualification
AEC-Q101
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 40A
Mounting Type
Through Hole
Power - Max
652 W