50C02CH-TL-E
DigiKey Part Number
50C02CH-TL-EOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
50C02CH-TL-EOSCT-ND - Cut Tape (CT)
50C02CH-TL-EOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50C02CH-TL-E
Description
TRANS NPN 50V 0.5A 3-CPH
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 50 V 500 mA 500MHz 700 mW Surface Mount 3-CPH
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50C02CH-TL-E Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 10mA, 2V
Mfr
Power - Max
700 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
500MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Supplier Device Package
3-CPH
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
100mV @ 10mA, 100mA