50A02CH-TL-H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 6,469
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 687
In Stock: 1
Bipolar (BJT) Transistor PNP 50 V 500 mA 690MHz 700 mW Surface Mount 3-CPH
50A02CH-TL-H
DigiKey Part Number
50A02CH-TL-H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50A02CH-TL-H
Description
TRANS PNP 50V 0.5A 3-CPH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50A02CH-TL-H Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 10mA, 2V
Mfr
Power - Max
700 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
690MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Supplier Device Package
3-CPH
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
120mV @ 10mA, 100mA