G6RL-1-ASI-DC24
G6RL-1-ASI-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G6RL-1-ASI DC24
DigiKey Part Number
39-G6RL-1-ASIDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6RL-1-ASI DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G6RL-1-ASI DC24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
250VAC - Nom
Relay Type
Load - Max Switching
2000VA
Coil Resistance
2.62 kOhms
Coil Current
9.2 mA