G5RL-K1-E-DC12
G5RL-K1-E-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G5RL-K1-E DC12
DigiKey Part Number
39-G5RL-K1-EDC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G5RL-K1-E DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G5RL-K1-E DC12 Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current)
16 A
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 24VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4000VA, 384W
Coil Resistance
192 Ohms
Coil Current
62.5 mA