LY2N-DC12
DigiKey Part Number
Z2603-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2N-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA