LY2N-AC24
DigiKey Part Number
Z2602-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2N-AC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY2N-AC24 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
7.2 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
180 Ohms
Coil Current
46 mA