LY2-D-DC12
DigiKey Part Number
Z6259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2-D-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY2-D-DC12 Models
Category
Features
Diode
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA