MG-12V-12RPM
DigiKey Part Number
1188-MG-12V-12RPM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG-12V-12RPM
Description
GEARMOTOR 12 RPM 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 12 RPM 12VDC
Category
RPM
12 RPM
Manufacturer
Olimex LTD
Torque - Rated (oz-in / mNm)
333.3 / 2353.6
Series
Size / Dimension
Round - 0.961" Dia (24.40mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.157" (4.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.453" (11.50mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.669" (17.00mm)
Function
Gearmotor
Termination Style
Quick Connect
Voltage - Rated
12VDC