L50J2R0E
L50J2R0E
L50J2R0E
DigiKey Part Number
L50J2R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50J2R0E
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 50W
Detailed Description
2 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
2 Ohms
Size / Dimension
0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W