L175J250E
DigiKey Part Number
L175J250E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L175J250E
Description
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 175W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 Ohms ±5% 175W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
250 Ohms
Size / Dimension
1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
175W