D25K50RE
DigiKey Part Number
D25K50RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25K50RE
Description
ADJ PWR RES 50 OHM 25W CHAS MT
Detailed Description
50 Ohms 25 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm) 2.000" (50.80mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Diameter
0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length
2.000" (50.80mm)
Resistance
50 Ohms
Power (Watts)
25 W