B20J5R0E
DigiKey Part Number
B20J5R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B20J5R0E
Description
RES 5 OHM 5% 20W AXIAL
Detailed Description
5 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
B20J5R0E Models
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Size / Dimension
0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)