B20J10RE
DigiKey Part Number
B20J10RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B20J10RE
Description
RES 10 OHM 5% 20W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B20J10RE Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Bulk
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)