S4BMFG-P41MCD9-027S
DigiKey Part Number
1907-S4BMFG-P41MCD9-027S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4BMFG-P41MCD9-027S
Description
STRAIGHT PLUG, SIZE 3.5, IP68, 4
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
F
Mfr
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material
Polyetherimide (PEI)
Packaging
Bulk
Shell Finish
Chrome
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Gray
Number of Positions
41
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert
3.5
Shielding
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
6A
Termination
Solder Cup
Cable Opening
0.358" ~ 0.413" (9.10mm ~ 10.50mm)
Fastening Type
Push-Pull
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C