S42MC7-P16MFG0-927S
DigiKey Part Number
1907-S42MC7-P16MFG0-927S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S42MC7-P16MFG0-927S
Description
ODU MEDI-SNAP STRAIGHT PLUG FOR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S42MC7-P16MFG0-927S Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray
Packaging
Box
Ingress Protection
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Strain Relief
Number of Positions
16
Shielding
Shell Size - Insert
2
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.291" ~ 0.362" (7.40mm ~ 9.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C