S21L0C-P08MFG0-620S
DigiKey Part Number
1907-1581-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21L0C-P08MFG0-620S
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S21L0C-P08MFG0-620S Models
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
8
Cable Opening
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C