S12MC7-P26MCC0-9270
DigiKey Part Number
1907-S12MC7-P26MCC0-9270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12MC7-P26MCC0-9270
Description
ODU MEDI-SNAP STRAIGHT PLUG, SIZ
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S12MC7-P26MCC0-9270 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Gray
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Box
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.291" ~ 0.362" (7.40mm ~ 9.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C