S11L0C-P08MFG0-5200
DigiKey Part Number
1907-1482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11L0C-P08MFG0-5200
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S11L0C-P08MFG0-5200 Models
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
8
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C