S11K0C-P03MPH0-5500
DigiKey Part Number
1907-1459-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11K0C-P03MPH0-5500
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S11K0C-P03MPH0-5500 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
12A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C