GWAYBR-P19UD00-R00L
DigiKey Part Number
1907-GWAYBR-P19UD00-R00L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GWAYBR-P19UD00-R00L
Description
ODU AMC EASY CLEAN RECEPT, STY W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Shell Size - Insert
1.5
Voltage Rating
275V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C