C1TAAT0-H022PN-0000
DigiKey Part Number
1907-C1TAAT0-H022PN-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1TAAT0-H022PN-0000
Description
ODU AMC SERIES T SCREW-LOCK PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Tin Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Box
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP6K9K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
22
Shielding
Shell Size - Insert
12
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.197" ~ 0.575" (5.00mm ~ 14.60mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C