A11YAR-P16WDD0-R000
DigiKey Part Number
1907-A11YAR-P16WDD0-R000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A11YAR-P16WDD0-R000
Description
ODU AMC PLUG,BREAK APART, EASY C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A11YAR-P16WDD0-R000 Models
Silver
Mfr
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Number of Positions
16
Voltage Rating
200V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.256" (6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C