A11YAR-P10WDD0-R000
DigiKey Part Number
1907-A11YAR-P10WDD0-R000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A11YAR-P10WDD0-R000
Description
ODU AMC PLUG,BREAK APART, EASY C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A11YAR-P10WDD0-R000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.256" (6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C