A10WBM-P16XBC0-0000
DigiKey Part Number
1907-A10WBM-P16XBC0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A10WBM-P16XBC0-0000
Description
ODU AMC HD PLUG, STY 1, SZ 0, SE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A10WBM-P16XBC0-0000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.276" (7.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C