MCIMX7D5EVM10SD
DigiKey Part Number
568-14814-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCIMX7D5EVM10SD
Description
IC MPU I.MX7D 1.0GHZ 541MAPBGA
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4 Microprocessor IC i.MX7D 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 541-MAPBGA (19x19)
Category
Display & Interface Controllers
Keypad, LCD, MIPI
Ethernet
10/100/1000Mbps (2)
Series
USB
USB 2.0 + PHY (1), USB 2.0 OTG + PHY (2)
Packaging
Tray
Voltage - I/O
1.8V, 3.3V
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C (TJ)
Core Processor
ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4
Security Features
A-HAB, ARM TZ, CAAM, CSU, SJC, SNVS
Speed
1.0GHz