BUK9222-55A/C1,118 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BUK9222-55A/C1,118-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BUK9222-55A/C1,118 |
Description | MOSFET N-CH 55V 48A DPAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 55 V 48A (Tc) 103W (Tc) Surface Mount DPAK |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA |
Mfr | Vgs (Max) ±15V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2210 pF @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) | Power Dissipation (Max) 103W (Tc) |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package DPAK |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 25A, 10V | Base Product Number |