NRF24LE1-O17Q48-R7
DigiKey Part Number
NRF24LE1-O17Q48-R7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRF24LE1-O17Q48-R7
Description
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 48QFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU General ISM > 1GHz 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
Category
Memory Size
16kB OTP, 1kB SRAM
Mfr
Serial Interfaces
I2C, SPI, UART
Packaging
Tape & Reel (TR)
GPIO
32
Voltage - Supply
1.9V ~ 3.6V
Current - Receiving
12.4mA ~ 13.3mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
6.8mA ~ 11.1mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C