979-015-020R121 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 407
Datasheet
In Stock: 1,233
In Stock: 141
HARTING
In Stock: 23
HARTING
Amphenol CONEC
In Stock: 148
Amphenol CONEC
In Stock: 269
In Stock: 814
Molex
Molex
15 Position Two Piece Backshell Connector 180° Shielded
979-015-020R121
DigiKey Part Number
979-15MPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
979-015-020R121
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
979-015-020R121 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Plastic, Metallized
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Chrome
Number of Positions
15
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Compatible Shell Size
A
Features
Mating Screws 4-40
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos