171-050-103L011 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 156
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
171-050-103L011
171-050-103L011
171-050-103L011
DigiKey Part Number
1250ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-050-103L011
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
171-050-103L011 Models
Current Rating (Amps)
5A
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C