R200A4-051-D0550
DigiKey Part Number
P18921-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R200A4-051-D0550
Description
FAN AXIAL 200X51MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 200mm Dia Ball 590.0 CFM (16.52m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
67.0dB
Mfr
Power (Watts)
67.2 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Size / Dimension
Round - 200mm Dia
Current Rating (Amps)
2.8A
Width
51.00mm
Voltage Range
18 ~ 30VDC
Air Flow
590.0 CFM (16.52m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
3.320 in H2O (828.0 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C