R150G4-051-D0760
DigiKey Part Number
12-R150G4-051-D0760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R150G4-051-D0760
Description
FAN AXIAL 172.7X50.8MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H Ball 447.0 CFM (12.52m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
72.0dB(A)
Series
Power (Watts)
81.6 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
Operating Temperature
-22 ~ 122°F (-30 ~ 50°C)
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
1.70A
Air Flow
447.0 CFM (12.52m³/min)
Voltage Range
43.2 ~ 52.8VDC
Static Pressure
3.000 in H2O (747.3 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C