PM25S-048-HHC4
DigiKey Part Number
942-PM25S-048-HHC4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM25S-048-HHC4
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 48.0 Step 600 mA 24VDC
Category
Step Angle
7.5°
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
3.5 / 25
Series
Size / Dimension
Round - 0.984" Dia (25.00mm)
Diameter - Shaft
0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
16 Ohms
Current Rating (Amps)
600 mA