PG25L-D24-HHC1
DigiKey Part Number
942-PG25L-D24-HHC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG25L-D24-HHC1
Description
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Gear Motor Frame Size 727.0 Step 250 mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PG25L-D24-HHC1 Models
Category
Step Angle
0.495°
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
63.7 / 450
Series
Size / Dimension
Round - 0.984" Dia (25.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Type
Permanent Magnet Gear Motor
Mounting Hole Spacing
1.378" (35.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
28 Ohms
Current Rating (Amps)
250 mA