PG15S-J20-HHF3
DigiKey Part Number
942-PG15S-J20-HHF3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG15S-J20-HHF3
Description
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 5V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Gear Motor Frame Size 1000.0 Step 5VDC
Category
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Mfr
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
0.354" (9.00mm)
Packaging
Tray
Mounting Hole Spacing
0.787" (20.00mm)
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Type
Permanent Magnet Gear Motor
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Coil Type
Bipolar
Coil Resistance
10 Ohms
Voltage - Rated
5VDC