F175G3-061-D0540
DigiKey Part Number
12-F175G3-061-D0540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F175G3-061-D0540
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 175mm Dia Ball 476.7 CFM (13.35m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
73.0dB(A)
Series
Power (Watts)
88.8 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Operating Temperature
-22 ~ 140°F (-30 ~ 60°C)
Width
69.00mm
Approval Agency
CE, cURus
Air Flow
476.7 CFM (13.35m³/min)
Current Rating (Amps)
3.70A
Static Pressure
2.970 in H2O (740.0 Pa)
Voltage Range
18 ~ 27VDC
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C